ارتباط با دوستان قدیمی

نویسنده: فاطمه اعتمادی / روان شناس

آیا می خواهید با دوستان قدیمی تان ارتباط برقرار کنید؟
حتما گاهی به این فکر می‌کنید، با دوستان قدیمی تان که مدت زمان زیادی با یکدیگر گفتگو نداشتید، ارتباط برقرار کنید، اما نگران هستید که مبادا ناخوشایند باشد یا آنها از تماس شما قدردانی نکنند؟!
اگر می خواهید با دوستان خود تعاملی موثر برقرار کنید، در ادامه راهکارهایی را جهت ارتباط بیان خواهیم کرد.
افراد، اغلب میزان قدردانی و خوشحالیِ دوستان قدیمی خود را هنگام تماس گرفتن با آنها، به طور قابل توجهی دست کم می گیرند. در حالیکه بیش از آنچه که فکرکنید دوستانتان متعجب و خوشحال می شوند!
بر اساس تحقیقات جدید علم روانشناسی، بهتر است آن تماس تلفنی را انجام دهید یا با ارسال پیامک گفتگویی با دوست قدیمی تان داشته باشید. پس اگر آشنا قدیمی ای هست که مدت زمان زیادی است در تماس با او تردید دارید، و یا شاید ارتباط شما با او قطع شده است، باید پیش قدم شوید و به او اطلاع دهید که به آنها فکر می کنید ودوستتان احتمالاً خیلی بیشتر از آنچه تصور کنید، از ارتباط دوباره با شما خوشحال خواهد شد.
این مطالعات روانشناسی نشان داد، زمانی که ارتباط و تماس تلفنی از طرف دوستی بود که به طور منظم با او تماس نمی گرفت یا زمانی که افراد خود را دوست صمیمی نمی دانستند، بیشتراز گفتگو با یکدیگر ذوق زده و خوشحال می شدند. در واقع، وقتی آن حسِ تعجب مثبت را بیشتر احساس کنند منجر به حس قدردانی بیشتر در افراد می گردد.
اما اهمیت موضوع به این دلیل است که روابط، از جمله دوستی‌ها، می‌توانند یکی از قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های «سلامت روان و افزایش مدت عمر ما باشند و می‌توانند بهزیستی کلی ما را افزایش دهند.» در واقع، این نوع تماس مختصر و کوتاه با ریسک‌های پایین‌تر، منجر به تقویت روابط زودهنگام، ایجاد دوستی و حفظ آنها در طول زمان می شود.
اگرارتباط و دوستی‌ها محکم باشد، می تواند برای غلبه بر اضطراب و ترس ناشی از طرد شدن موثر باشد. زیرا انواع ناامنی‌ها مانع از نزدیک شدن به دوستان قدیمی می شود. وقتی رویِ احتمالِ طرد شدن تمرکز می‌کنیم، ممکن است خود را از دوستی‌های صمیمی و تجربیات لذت‌بخش محروم کنیم.
برای غلبه بر بخشی از این ناراحتی، به الگوهای فکری خودکاری که در ذهن، هنگام فکر کردن به برقراری ارتباط با یک دوست به وجود می‌آیند توجه کنید و سعی کنید آن‌ها را پس بزنید. این الگوهای فکری می توانند شامل این موارد باشد،

به عنوان مثال :
 یکی از دوستان بیشتر اهمیت می دهد و بیشتر از دیگری تلاش می کند
 یا این فرض که دوستی شما را دوست ندارد.
در واقع با پیش قدم شدن برای ارتباط، به پس زدن این فرضیات ذهنی کمک کرده اید.
اجتناب از طرد شدن غیرممکن است ، بنابراین یادگیری نحوه همراهی با دوستان می تواند به افراد اجازه دهد تا انعطاف پذیرتر شوند. شما می توانید با قرار دادن خود به جای دوستانتان و فکر کردن به اینکه در صورت دریافت تماس چه احساسی خواهید داشت با ترس مبارزه کنید. آموزش همدلی و دلبستگی می‌تواند به شما کمک کند روابط دوستانه تان را بسازید و حفظ کنید.
• استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط
تحقیقات اخیر علم روانشناسی، تأثیرات ارتباط با پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی را ارزیابی نکرده است و روانشناسان نظرات متناقضی در مورد اینکه چقدر رسانه‌های اجتماعی ممکن است هنگام برقراری ارتباط با یک دوست قدیمی تفاوت ایجاد کنند، دارند. اما برای کسانی که آمادگی ارسال پیامک یا تماس با دوستان قدیمی خود را ندارند، نظر دادن یا ارسال پاسخ در رسانه های اجتماعی می تواند نقطه خوبی برای شروع ارتباط باشد.
با اینکه، هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی، رابطه در طبیعی ترین حالت خود شکل نمی گیرد و اغلب می تواند منجر به مکالمات سطحی بیشتری شود. زیرا، ممکن است ما نظر و کامنت را برای مطالبی که در رسانه های اجتماعی نوشته می شود ، به‌ عنوان ارتباط شخصی یا به جای تبادل خصوصی اشتباه بگیریم.
پس همان طور که می دانیم، در حالی که ارتباط از طریق متن یا ایمیل به اندازه رسانه های اجتماعی غیرشخصی نیست، مردم با دوستان خود تماس می گیرند، هر چند که برداشتن تلفن و برقراری تماس ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد، اما این ارتباط احتمالاً واقعی تر خواهد بود.
چنانکه می بینید، نسل های جوان، مشروط به نوعِ ارتباطات در فضای مجازی شده اند که در زمان واقعی اتفاق نمی افتد. در نتیجه، ممکن است هنگام برداشتن تلفن، اضطراب عملکرد شان را احساس کنند. در حالیکه، وقتی با کسی تلفنی یا رو در رو در حال گفتگو هستید، «شما می توانید پاسخ دهید یا طرف مقابلتان می تواند چیزی بگوید. هیچ گونه تاخیری در دریافت و ارسال پیام وجود ندارد. دو طرف می توانند فکر کنند و ارتباط درستی را شکل بدهند. حتی اگر کوچکترین ناراحتی برایتان ایجاد کند، می توانند به راحتی انصراف دهند.»

اگر همچنان کاملا آماده تماس گرفتن نیستید، تحقیقات علمی نشان داده اند که «تمرین قدردانی منجر به روابط اجتماعی مستحکم و مطمئن» می شود.
• برای ارزیابی روابط دوستانه خود وقت بگذارید
امیدوارم این مطالعه بتواند به کاهش اضطرابی کمک کند که افراد هنگام تماس با دوستانشان با آن مواجه می شوند. از آنجایی که راه اصلی ارتباط افراد با یکدیگر، از طریق وسایل ارتباطی شخصی است، بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که دوست قدیمی پاسخ شما را ندهد.
در واقع، شما به نوعی پاسخ خود را در مورد اینکه آن شخص به شما چگونه نگاه می کند، به دلیل عدم پاسخگویی ، دریافت کردید. در این مواقع، بهتر است شما توجه خود را به شخص دیگری معطوف کنید که بیشتر قدردان تان خواهد بود و متقابلاً پاسخ خواهد داد.
برای همه ما گاهی اوقات پیش آمده که ممکن است دوستی ها یک طرفه به نظر برسند، طوری که یک نفر احساس می کند تمام تلاش خود را انجام می دهد و نتیجه ای نمی بیند. به همین دلیل، بسیاری از افراد به طور فزاینده ای نگران هستند که در رابطه با دوستی هایشان بار عاطفی سنگینی را به دوش می کشند و دچار افسردگی می شوند.
با این حال، اغلب اینطور نیست. زیرا، ما خودمان میزان این بار عاطفی را بیش از حد ارزیابی می کنیم. پس مهم است که کمی از این فرضیات ذهنی عقب نشینی کنیم تا به فرصت های اندکی که با دوستانمان در حال تماس هستیم بیشتر توجه کنیم.
از این مطالعه نتیجه می گیریم، که می توانید با حفظ ارتباطات در دایره اجتماعی تان برای رفاه و زندگی بهتر قدم بردارید. گاهی اوقات، زندگی به شما فرصت هایی را می دهد تا بدون تلاش یا ابتکار زیاد، دو طرف با یکدیگر تعامل داشته باشید.
تعاملاتِ مختصر و کوتاه که با پیامد های روانشناختی مثبت همراه است من جمله موارد ذیل می باشد :
• باعث افزایش رفاه اجتماعی و عاطفی شما می شود.
• در برابر رویدادهای اضطراب و استرس زا از شما محافظت می کند.
• رشد شخصی و عملکرد شناختی مغزتان را افزایش می دهد.
لحظات طلایی که می توانید با دوست و آشنای خود تعامل داشته باشید، فرقی نمی کند که هنگام سرو قهوه در محل کارتان باشد یا هنگام عبور از کنار همسایه تان در حالی که در اطراف محله قدم می زند .
با این حال، فراتر از لحظات مناسب ارتباط اجتماعی، که برای سلامت روان ضروری هستند، در صورتی که هیچ یک از طرفین، ابتکاری برای برقراری ارتباط را به عهده نگیرد، منجربه قطع ارتباط با دوستان و آشنایانی می شود که معمولاً با آنها تعاملات خوشایندی دارید.
اگر فکر می کنید که این مطلب برای دوستانتان مناسب است یا به دنبال راهی برای برقراری ارتباط با دوستانتان می گردید، این مطلب را با آنها به اشتراک بگذارید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s